Zastosowanie podnośników montażowych
Podnośniki montażowe to urządzenia, bez których ciężko jest wyobrazić sobie jakiekolwiek prace na wysokości. Nie tylko ułatwiają i przyśpieszają wiele czynności, ale również sprawiają, że są one o wiele bezpieczniejsze. Czym dokładnie są podnośniki montażowe i jakie zastosowanie znajdują? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego o podnośnikach montażowych!
Czym są podnośniki montażowe?
Na pewno przynajmniej raz widziałeś charakterystyczny, składany wysięgnik zakończony koszem, w którym stał operator – monter, malarz, osoba myjąca okna… Było to nic innego, jak właśnie podnośnik montażowy, zwany też podnośnikiem koszowym. Jest to swego rodzaju podest. Składa się ze wspomnianego kosza mogącego pomieścić nawet kilka osób. Używany jest w budownictwie, sadownictwie, podczas prac remontowych i nie tylko. Z pomocy podnośników korzystają również strażacy. Kosz podnośnika montażowego znajduje jest na długim ramieniu, który może mieć konstrukcję przegubową lub teleskopową. Więcej o budowie samych wysięgników opowiada pracownik firmy budowlano-remontowej PW Marko:
Podnośniki montażowe dzielą się na przegubowe i teleskopowe. W przegubowych kosz zmienia położenie w różnych płaszczyznach. Natomiast w teleskopowej jego ruch odbywa się w płaszczyźnie pionowej, a także po okręgu o promieniu 360 stopni. Oprócz tego znane są również podnośniki masztowe charakteryzujące się pionowym wysięgnikiem, który zmienia długość przez podnoszenie i opuszczanie kosza. Najważniejszą zaletą podnośników jest to, że umożliwiają one pracę nawet na wysokości 30 metrów. Dzięki temu z ich pomocą można dostać się do nawet najtrudniej położonych miejsc.
Gdzie się wykorzystuje podnośniki montażowe?
Jakie jest główne zastosowanie podnośników montażowych? Są to bardzo wszechtronne urządzenia, dlatego wykorzystuje się je w wielu miejscach. Służą przede wszystkim do:
- przemieszczania osób na stanowiska robocze na wysokości,
- wykonywania prac na wysokościach, np. prac budowlanych, remontowych, konserwatorskich, montażowych,
- akcji prowadzonych przez straż pożarną,
- konserwacji urządzeń elektrycznej,
- czyszczenia okien z zewnątrz na wysokości,
- instalowania reklam na billboardach.
Stanowią również doskonałą alternatywę do drabin i rusztowań, dlatego świetnie sprawdzają się również podczas pracy w wysokich magazynach czy na budowie. Są o wiele bezpieczniejsze i stabilniejsze, dlatego inwestycja w tego typu sprzęt jest bardzo korzystna.
Wynajem podnośników montażowych
Nie każda firma regularnie używa podnośników koszowych, jednak jest wiele sytuacji, kiedy trudno je zastąpić. Mowa tutaj na przykład o bardziej skomplikowanych pracach budowlanych czy konserwacyjnych na wysokości. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługwynajmu maszyn budowlanych. W tego typu miejscach zaopatrują się różnego rodzaju firmy budowlane i inne sporadycznie wykonujące prace na wysokości, których przeprowadzenie bez podnośników byłoby trudne. Warto wiedzieć, że wynajem podnośników montażowych to rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Sprzęt wynajmują nie tylko firmy, które potrzebują ich sporadycznie, ale również takim, które potrzebują zastępstwa w miejsce serwisowanych lub uszkodzonych podnośników. Korzystanie z usług wypożyczalni maszyn budowlanych pozwala uniknąć przestojów w pracach budowlanych i wykończeniowych, co zmniejsza wydatki na wykonanie usługi. Warto również pamiętać, że dla niewielkich firm wypożyczenie podnośnika koszowego jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż zakup nowej maszyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana