Jakie są maszyny budowlane? Klasyfikacja i zastosowanie
Jesteś właścicielem firmy budowlanej? Zastanawiasz się nad zakupem urządzeń? Zamiast tego pomyśl o skorzystaniu z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego! Dowiedz się, na jakie dzielą się urządzenia budowlane. Sprawdź, jak kupić koparko-ładowarkę oraz do czego tak naprawdę służy. Zdobądź potrzebną wiedzę dzięki naszemu artykułowi. Zapraszamy do lektury!
Jak się dzieli maszyny budowlane?
W wypożyczalni sprzętu budowlanego w Warszawie lub innym mieście można wyodrębnić maszyny ze względu na:
- metodę sterowania
- napęd
- sposób wykonywania robót
- typ sprzętu
W przypadku placów budowy nierzadko używa się urządzeń wiertniczych i maszyn do przerabiania kruszyw. Ich jakość wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania, a także ochroni przed karą. Prowadzisz firmę budowlaną? Zamiast kupować, skorzystaj z wypożyczalni maszyn budowlanych. W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych!
Podział maszyn budowlanych
Jak się okazuje, warto skorzystać z opcji wypożyczenia maszyn budowlanych. W wypożyczalni sprzętu budowlanego w Krakowie lub innym mieście można spotkać maszyny:
- do robót ziemnych – koparki, maszyny do odspajania gruntu, ładowarki łyżkowe, równiarki, zgarniarki i zrywarki. Także urządzenia do zagęszczania gruntów, czyli walce, ubijarki, ubijaki i zagęszczarki
- do przewozu i produkcji – masy betonowej. Są to betoniarki, urządzenia do zagęszczania betonu czy środki transportu
- do przewozu samochodowego – ciężarówki lub ciągniki
- do prac wykończeniowych – przyrządy do robót tynkarskich, podłogowych, instalacyjnych czy malarskich, jak również frezarki do betonu
- do odwadniania i hydromechanizacji – przykładowe pompy, pogłębiarki, rurociągi czy urządzenia wiertnicze. Również: wodomiotacze, ssawniki, filtry studzienne czy komplety igłofiltrowe i igłostudzienne. Także zagęszczacze i oddzielacze
Oprócz wyżej wspomnianych wyróżnia się ponadto urządzenia do robót palowych. Zaliczają się do nich palownice i zestawy, głębiarki, kafary, wybieraki czy młoty i wyrywacze kafarowe, jak również rury obsadowe. Do przeróbki kruszyw sprawdzą się kruszarki, młyny i przesiewniki. Do robót zbrojarskich potrzebne będą giętarki, a do robót drogowych rozściełacze lub frezarki do asfaltu, a także stabilizatory podłoża.
Wynajem maszyn budowlanych może także obejmować transport bliski jak na przykład przenośniki, ładowarki przenośnikowe, jak również dźwignice. Do narzędzi zmechanizowanych należą za to młoty udarowe. Do urządzeń pomocniczych zaliczyć za to można agregaty prądotwórcze, grzewcze lub sprężarkowe, także stojaki, zawiesia i szalunki.
Jak wybrać koparko-ładowarkę?
Koparko-ładowarka to maszyna, która służy do wykonywania ziemnych robót. Pozwala oddzielić urobek od gruntu, a także przenieść je na środki transportu czy składowiska. Sprawdzi się także jako urządzenie przeładunkowe. Może być stosowana do sypkich materiałów na przykład piasku czy żwiru. Można jej użyć przy kopaniu w gruncie lub przy przenoszeniu sypkich materiałów budowlanych. Stosuje się ją do robót ziemnych:
- budowlanych
- górniczych
- transportowych
Jeśli zdecydujesz się na używaną maszynę, zwróć uwagę na silnik oraz skrzynię biegów. Warto jest wcześniej sprawdzić jej działanie. Równie ważny jest układ jezdny. Nie powinno być słychać żadnych dźwięków, a zakręty powinny być pokonywane właściwie. Istotny jest poza tym układ hydrauliczny. Szczególnie ważna jest pompa, uszczelnienie czy kondycja przewodów wysokiego ciśnienia. W przypadku podwozia należy szukać pęknięć, wycieków czy spawów. Dobrze jest także zwrócić uwagę na stan opon. Przy wyborze koparko-ładowarki należy poza tym sprawdzić, czy zostały zastosowane oryginalne elementy. Najlepszym wyjściem będzie możliwość zdobycia oryginalnych części lub zamienników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana